2022 Contest Winners

Best in Show Awards

Best in Show Sponsored by: AKC
Best All Around Sponsored by: Andis
Best International Sponsored by: iGroom
Best First Time Competitor Sponsored by: GoodFriend

Judge: Teri DiMarino

Best Pet Stylist in ShowLindsey DickenFetching CanineCincinnati, OH
Best All Around Pet Stylist in ShowChristie HenriksenUptown PupsBastrop, TX
Best International Pet Stylist in ShowAzareth CantuHollywood DogsNuevo Leon, Mexico
Best First Time Competitor in ShowBelen ChocolatlBenos Pet GroomingOntario, CA

Super Jackpot
Sponsored by: Blackworks, Chris Christensen, Groom Professional, Jelly Pet, Ryan’s Pet Supplies

Judges: Nicole Kallish, Alison Rogers, Shannon Tupes

1st PlaceNadia BongelliDoggielandBrampton, Canada
2nd PlaceLindsey DickenFetching CanineLongwood, FL
3rd PlaceAnn MartinFeldspar Pet SpaDavis, CA
4th PlaceJonathan Elliot DavilaGrooming StoreRoma Norte, Mexico
5th PlaceIrina PinkusevichGroom HaüsHallandale, FL
Honorable MentionMacie PisaThe LaundromuttKenmore, NY

Mixed Salon/Freestyle
Sponsored by: Geib

Entry Division Judge: Alison Rogers

1st PlaceJuan RiveraJuan’s Groom RoomElk Grove, CA
2nd PlaceMercedes SchmiedingCali PetsSan Marcos, CA
3rd PlaceArisa ThomasBlue PoochLos Angeles, CA
Best First Time CompetitorBelen ChocolatlBenos Pet GroomingOntario, CA
Honorable MentionCaitlin HutchinsMad About DogsMesa, AZ

Intermediate Division Judge: Shannon Tupes

1st PlaceHelen KhomGroomLandDeltona, FL
2nd PlaceYuri FurushoYuri’s GroomingLakeside, CA
3rd PlaceRachel ColantJess Rona GroomingLos Angeles, CA

Open Division Judge: Nicole Kallish

1st PlaceJackie BoutonMucky PupsCalgary, Canada
2nd PlaceAntonio FloresHydra MexicoNeuvo Leon, Mexico
3rd PlaceMichelle SkinnerElite Dog SpawCalgary, Canada
Best International CompetitorJackie BoultonMucky PupsCalgary, Canada
Honorable MentionDeanna BradleyEstrella Pet GroomingSanta Ana, CA

Sporting
Sponsored by: Zymox

Entry Division Judge: Victor Rosado

1st PlaceMaria GonzalesTwo Paws UpModesto, CA

Intermediate Division Judge: Anne Francis

1st PlaceKathlena AustinA Cut Above Grooming SalonCastro Valley, CA

Open Division Judge: Tammy Colbert

1st PlaceSusan HatchFancy Paws Pet SalonLakeville, MN
2nd PlaceJovi WagnerChurchill Dog GroomersSaskatoon, Canada
3rd PlaceJaime BattagliaPet SmartPhoenix, AZ
Best International CompetitorJovi WagnerChurchill Dog GroomersSaskatoon, Canada
Honorable MentionGrazia AdrianiMiami Beach Pet SpaMiami Beach, FL

Group Division Judges: Panel

1st PlaceSusan HatchFancy Paws Pet SalonLakeville, MN
2nd PlaceJovi WagnerChurchill Dog GroomersSaskatoon, Canada
3rd PlaceJaime BattagliaPet SmartPhoenix, AZ

Other Purebreds
Sponsored by: Nature’s Specialties

Entry Division Judge: Shannon Tupes

1st PlaceKatherine GreaneyA Cut AboveUnion City, CA
2nd PlaceNatsumi McDonald15th Street Pet GroomingPlano, TX
3rd PlaceDana PeckPet SmartPhoenix, AZ

Intermediate Division Judge: Michell Evans

1st PlaceHelen KhomGroomLandDeltona, FL
2nd PlaceRebecca BradfordHealthy SpotCulver City, CA
3rd PlaceRianon SkyeThe Ark Pet SalonSeal Beach, CA

Open Division Judge: Alison Rogers

1st PlaceLindsey DickenFetching CanineLongwood, FL
2nd PlaceElizabeth GibbsGimmie a BarkFriendswood, TX
3rd PlaceGrazia AdrianiMiami Beach Pet SpaMiami Beach, FL
Best International CompetitorWynne WongFluffy SpaRichmond Hill, Canada
Honorable MentionMacie PisaThe LaundromuttKenmore, NY
Honorable MentionCaio RiberioBlake and BarkDumont, NJ

Group Division Judges: Panel

1st PlaceLindsey DickenFetching CanineLongwood, FL
2nd PlaceElizabeth GibbsGimmie a BarkFriendswood, TX
3rd PlaceGrazia AdrianiMiami Beach Pet SpaMiami Beach, FL

Wire Coats
Sponsored by: MetroVac

Entry Division Judge: Tammy Colbert

1st PlaceErika CasasBathe Brush N Beyond Mobile Pet GroomLittle Rock, CA
2nd PlaceCourtney GartonDiamond in the Ruff Mobile Pet SpaNewalla, OK
3rd PlaceLori FerdmanCali PetsSan Marcos, CA
Best First Time CompetitorCourtney GartonDiamond in the Ruff Mobile Pet SpaNewalla, OK
Honorable MentionBelen ChocolatlBenos Pet GroomingOntario, CA

Intermediate Division Judge: Victor Rosado

1st PlaceMelissa AbbottThe Foxy HoundChilliwack, Canada
2nd PlaceRene CazaresNelson’s Pampered PetsLos Angeles, CA
3rd PlaceYoshiko MitaQuality Pet SpotSan Jose, CA

Open Division Judge: Michell Evans

1st PlaceChristie HenriksenUptown PupsBastrop, TX
2nd PlaceMichelle BreenBest in Show GroomingCincinnati, OH
3rd PlaceGrazia AdrianiMiami Beach Pet SpaMiami Beach, FL
Best International CompetitorAzareth CantuHollywood DogsNuevo Leon, Mexico

Group Division Judges: Panel

1st PlaceChristie HenriksenUptown PupsBastrop, TX
2nd PlaceMichelle BreenBest in Show GroomingCincinnati, OH
3rd PlaceGrazia AdrianiMiami Beach Pet SpaMiami Beach, FL

Poodles
Sponsored by: Conair Pro Pet

Entry Division Judge: Alison Rogers

1st PlaceDana PeckPet SmartPhoenix, AZ
2nd PlaceMaria GonzalesTwo Paws UpModesto, CA
3rd PlaceHeather AusburneThe Bark SideSanta Rosa, CA
Best First Time CompetitorNancy GonzalezGroomologyEl Paso, TX
Honorable MentionKlaudia PierowskiCanine Culture Grooming StudioEvergreen, CO
Honorable MentionMadelyn HicksEstrella Pet GroomingSanta Ana, CA

Intermediate Division Judge: Nicole Kallish

1st PlaceMelissa AbbottThe Foxy HoundChilliwack, Canada
2nd PlaceHelen KhomGroomLandDeltona, FL
3rd PlaceAmy BoxWoof and WheelesTwin Falls, ID
Honorable MentionSheila PirronePet SmartPhoenix, AZ

Open Division Judge: Victor Rosado

1st PlaceJunhee ParkUtsumiSouth Korea
2nd PlaceMichelle BreenBest in Show GroomingCincinnati, OH
3rd PlaceNathan AustinRefined CaninesCastro Valley, CA
Best International CompetitorJunhee ParkUtsumiSouth Korea
Honorable MentionJackie BoultonMucky PupsCalgary, Canada

Group Division Judges: Panel

1st PlaceJunhee ParkUtsumiSouth Korea
2nd PlaceMichelle BreenBest in Show GroomingCincinnati, OH
3rd PlaceMelissa AbbottThe Foxy HoundChilliwack, Canada

The Wahl Clipper Classic
Sponsored by: Wahl

Judges: Sue Zecco and Jay Scruggs

1st PlaceDeanna BradleyEstrella Pet GroomingSanta Ana, CA
2nd PlaceCatherine OpsonEstrella Pet GroomingSan Juan Capistrano, CA
3rd PlaceJaime ThielingClassy Cuts Mobile GroomingFrederick, MD

Model Dog Challenge
Sponsored by: Artero

Judges: Cindy Oliver and Shannon Tupes

1st PlaceLindsey PinsonA Cut Above GroomingCastro Valley, CA
2nd PlaceTaylan BradleyIgroomhub Pty Ltd.Sunbury, Australia
3rd PlaceColleen BeagleyIgroomhub Pty Ltd.Coburg North, Australia
Honorable MentionEmily ShannonPet Supplies PlusLorton, VA

Creative Styling
Sponsored b: Earthbath

Entry Division Judges: Cindy Oliver and Victor Rosado

1st PlaceErin MartinAll About Paws Pet SpaUpland, CA
2nd PlaceBlaze SchoenGrooms by BlazeCocoa, FL
3rd PlaceQuincy EvansKirsty Lous Doggie DoosProvo, UT

Open Division Judges: Cindy Oliver and Victor Rosado

1st PlaceAlyssa KasibaSimply DiffurentElgin, IL
2nd PlaceMadeline RothwellMad About DogsMesa, AZ
3rd PlaceMiranda SeimPet Place GroomingBizmarck, ND