2023 CONTEST WINNERS

Best in Show Awards

Best Pet Stylist in Show Sponsored by: American Kennel Club

Best All Around Pet Stylist in Show Sponsored by: Artero

Best International Pet Stylist in Show Sponsored by: iGroom

Best First Time Competitor in Show Sponsored by: Pointr

Judge: Barbara Prueckel

Best Pet Stylist in Show Jackie Boulton Alberta, CAN
Best All Around Pet Stylist in Show Jacob Robinson Chandler, OK
Best International Pet Stylist in Show Jackie Boulton Alberta, CAN
Best First Time Competitor in Show Constance Williams San Carlos, CA

Super Jackpot

Sponsored by: World Pet Association

Judges: Angela Anderson, Jonathan David, Barbara Prueckel

1st Place Elliot Hernandez Pets By Design Mexico City, MEX
2nd Place Macie Pisa The Laundromutt Kenmore, NY
3rd Place Jackie Boulton Mucky Pups Calgary, CAN
4th Place Jovi Wanger Churchill Dog Groomers Saskatoon, CAN
5th Place Christie Henriksen Uptown Pups Bastrop, TX

Mixed Salon/Freestyle

Sponsored by: GEIB Buttercut

Entry Division Judge: Adriane Pope

1st Place Naohide Fujiwara Fujiya Co., Ltd Kitakamishi, JAP
2nd Place Alyssa Kasiba Simply Diffurent Elgin, IL
3rd Place Madelyn Hicks Groomer Santa Ana, CA
Best First Time Alan Marquez Groomswell, Inc. Carlsbad, CA

Intermediate Division Judge: Melanie Newman

1st Place Yu Jun Lee Furzone Global Co., Ltd Taipei City, Taiwan
2nd Place Naomi Mori Under One Woof Alameda, CA
3rd Place Rachel Colant Jess Rona Grooming Los Angeles, CA
Honorable Mention Arisa Thomas Blue Pooch Los Angeles, CA

Open Division Judge: Shannon Tupes

1st Place Yiyeon Bardo Yeon the groomer Richmond, TX
2nd Place Antonio Flores Benos Dog Pet Grooming Ontario, CA
3rd Place Catherine Opson EPG San Juan Capistrano, CA
Best International Yufei Hu Zoomzoom Groom Regina, CAN

Sporting

Sponsored by: Zymox

Entry Division Judge: Anne Francis

1st Place Braden Jones Arnie’s Pawfect Grooms Herimann, UT
2nd Place Mara Serpa Groomswell, Inc. Carlsbad, CA
3rd Place Luis Garia Healthy Spot Culver City, CA

Intermediate Division Judge: Tammy Siert

1st Place Katherine Greaney A Cut Above Grooming Salon Union City, CA
2nd Place Maria Gonzales Feldspar Pet Spa Modesto, CA

Open Division Judge: Jay Scruggs

1st Place Nadia Bongelli Doggieland Brampton, CAN
2nd Place Mackensie Murphy love groomers Sioux Falls, SD
3rd Place Susan Hatch Fancy Paws Pet Salon Lakeville, MN
Best International Nadia Bongelli Doggieland Brampton, CAN

Group Division Judges: Panel

1st Place Nadia Bongelli Doggieland Brampton, CAN
2nd Place Mackensie Murphy Love groomers Sioux Falls, SD
3rd Place Susan Hatch Fancy Paws Pet Salon Lakeville, MN

Abstract Design Challenge

Sponsored by: Andis

Judge: Adriane Pope and Barbara Prueckel

1st Place Patty Lee One White Whisker, LLC Charlotte, NC
2nd Place Holly Baker Groom My Friend Big Lake, MN
3rd Place Blaze Schoen Groomsbyblaze Cocoa, FL
Honorable Mention Lindsey Pinson The L&J Grooming Company Oakland, CA

Other Purebreds

Sponsored by: Nature’s Specialties

Entry Division Judge: Melanie Newman

1st Place Lydia Shin Fluffy’s Spa Markham, CAN
2nd Place Masako Dumas Blue Dogs Grooming Escondido, CA
3rd Place Leah Chaffin Vanity Fur Pet Spa, LLC Citrus Heights, CA
Honorable Mention Braden Jones Arnie’s Pawfect Grooms Herimann UT

Intermediate Division Judge: Shannon Tupes

1st Place Maki Ishigure Pet Salon Cinnamon Kakegawashi, JAP
2nd Place Jayeon Kim Sarang Grooming Room Gumi, KOR
3rd Place Katherine Greaney A Cut Above Grooming Salon Union City, CA

Open Division Judge: Angela Anderson

1st Place Jacob Robinson Refined Canines Chandler, OK
2nd Place Jovi Wagner Churchill Dog Groomers Saskatoon, CAN
3rd Place Nathan Austin A Cut Above Grooming Salon Castro Valley, CA
Best International Jovi Wagner Churchill Dog Groomers Saskatoon, CAN
Honorable Mention Randi Star The canine cosmetology studio Studio City, CA

Group Division Judges: Panel

1st Place Jacob Robinson Refined Canines Chandler, OK
2nd Place Maki Ishigure Pet Salon Cinnamon Kakegawashi, JAP
3rd Place Jovi Wagner Churchill Dog Groomers Saskatoon, CAN

Wire Coats Hand Strip

Sponsored by: MetroVac

Entry Division Judge: Angela Anderson

1st Place Erika Casas Bathe Brush N Beyond Mobile Pet Groom Little Rock, CA
2nd Place Courtney Garton Diamond In The Ruff Mobile Pet Spa Newalla, OK
3rd Place Bryan Camarillo CamReb Phoenix, AZ
Best First Time Competitor in Class Elisabeth Topete Wild Dog Grooming Fremont, CA
Honorable Mention Yamirka Marmolejos Red Carpet Grooming Carolina, PR

Intermediate Division Judge: Tammy Siert

1st Place Katherine Greaney A Cut Above Grooming Salon Union City, CA
2nd Place Rene F Cazares Nelson’s Pampered Tails Los Angeles, CA
3rd Place Mercy Monique Mora Rios Asociación Mexicana de Estilistas Caninos Profesionales Tijuana, MEX
Honorable Mention Kim Shields Leader of the Pack Orem UT

Open Division Judge: Olga Zabelinskaya

1st Place Grazia Adriani Miami Beach Pet Spa Miami Beach, FL
2nd Place Kristie Reisenweaver Pet Smart Phoenix, AZ
3rd Place Nathan Austin A Cut Above Grooming Salon Castro Valley, CA
Best International Moises Castro Benos Dog Pet Grooming Mexico, MEX
Honorable Mention Jovi Wagner Churchill Dog Groomers Saskatoon, CAN
Honorable Mention Antonio Flores Benos Dog Pet Grooming Mexico, MEX

Group Division Judges: Panel

1st Place Gracia Adriani Miami Beach Pet Spa Miami Beach, FL
2nd Place Kristie Reisenweaver Pet Smart Phoenix, AZ
3rd Place Nathan Austin A Cut Above Grooming Salon Castro Valley, CA

Poodles

Sponsored by: PETEDGE

Entry Division Judge: Melanie Newman

1st Place Nanci Cardenas Barkin Creek Kitchen and Bath Austin, TX
2nd Place Klaudi Pierowski Canine Culture Grooming Studio Evergreen, CO
3rd Place Nadine Stopka PetSmart Phoenix, AZ
Best 1st Time Competitor in Class Constance Williams Hairofthedogpetspa San Carlos, CA
Honorable Mention Braden Jones Arnie’s Pawfect Grooms Herimann UT
Honorable Mention Masako Dumas Blue Dogs Grooming Escondido, CA

Intermediate Division Judge: Anne Francis

1st Place Yuri Furusho Yuri’s Grooming Lakeside, CA
2nd Place Amy Box A Box of Barks Resort & Daycare Twin Falls, ID
3rd Place Maria Gonzales Feldspar Pet Spa Modesto, CA

Open Division Judge: Jonathan David

1st Place & Best International Jackie Boulton Mucky Pups Calgary, CAN
2nd Place Macie Pisa The Laundromutt Kenmore, NY
3rd Place Madeline Rothwell Mad About Dogs Mesa, AZ

Group Division Judges: Jonathan David, Anne Francis, Melanie Newman

1st Place Jackie Boulton Mucky Pups Calgary, CAN
2nd Place Macia Pisa The Laundromutt Kenmore, NY
3rd Place Madeline Rothwell Mad About Dogs Mesa, AZ

The Wahl Clipper Classic

Sponsored by: Wahl

Judges: Jay Scruggs

1st Place Helen Khom GroomLand Deltona, FL
2nd Place Amy Box A Box Barks Resort & Daycare Twin Falls, ID
3rd Place Catherine Opson EPG San Juan Capistrano, CA
Honorable Mention Wooyoung Jeon Honey Petsalon Suwon, KOR

Creative Styling

Sponsored by: earthbath

Entry Division Judges: Adriane Pope and Zabelinskaya

1st Place Blaze Schoen Groomsbyblaze Cocoa, FL
2nd Place Yamirka Marmolejos Red Carpet Grooming Carolina, PR
3rd Place Brittnie Anderson Adventure K9 Boise ID
Honorable Mention SeAndria Duckworth Andria’s Mobile Pet Salon Tucson, AZ

Open Division Judges: Adriane Pope and Olga Zabelinskaya

1st Place Alicia Mulac Fair Tails Mobile Pet Spa Romeoville, IL
2nd Place Alyssa Kasiba Simply Diffurent Elgin, IL
3rd Place Miranda Seim Pet Place Grooming Bismarck, ND